Spadek libido - czy seksuolog może pomóc?

Spadek libido to długotrwałe obniżenie popędu seksualnego, którego przyczyną mogą być różne choroby, stres, zaburzenia hormonalne, czy przyjmowane leki. Nie chodzi o to, żeby mieć ochotę na seks w każdym momencie życia, jednak gdy brak ochoty na intymne zbliżenie nie przechodzi przez dłuższy czas, warto skonsultować się ze specjalistą seksuologiem, który sprawdzić, jakie mogą być powody takiego stanu.

Kobiety o wiele częściej od mężczyn obserwują u siebie spadek libido. Wprawdzie częstotliwość współżycia jest sprawą indywidualną, jednak gdy zdrowa kobieta będąca w związku ma ochotę na seks bardzo rzadko, tzn. raz na kilka miesięcy, to faktycznie należy poszukać przyczyny. W tym celu warto wybrać się do gabinetu seksuologa. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody zaburzeń poziomu libido u kobiet, które pomogą wam ocenić, czy brak ochoty na seks jest zjawiskiem przejściowym czy może jednak wymaga pomocy specjalisty.

Spadek libido a stres
Stres to jeden z największych wrogów libido. Kiedy jesteśmy zestresowani, organizm pracuje na wyższych obrotach i większość energii wykorzystuje na to, żebyśmy byli w stanie funkcjonować,
w skutek czego spada nasze zainteresowanie innymi kwestiami, w tym seksem. Pamiętajmy, że stan psychiczny ma bardzo duży wpływ na libido, a silny i długotrwały stres nie wpływa korzystnie na jakość współżycia i powoduje, że czujemy się wyczerpani. W takim przypadku warto zacząć od minimalizowania odczucia stresu i starać się wypocząć, a stopniowo wrócimy do równowagi i nasze libido wzrośnie.

Brak ochoty na seks a zaburzenia hormonalne
Zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu mogą powodować brak ochoty na współżycie, a dodatkowo bywają następstwem różnych chorób, np. cukrzycy czy zespołu policystycznych jajników (PCOS). W przypadku cukrzycy może dojść do spadku poziomu testosteronu odpowiadającego za popęd seksulany oraz do neuropatii, w skutek której może zostać zaburzona wrażliwość na stymulację seksualną. Natomiast w zespole policystycznych jajników dochodzi do zaburzeń stężenia hormonów, tzn. estrogenów, androgenów, progesteronu i prolaktyny, a to one wpływają na poziom libido oraz reaktywność seksualną, czyli wrażliwość na bodźce.

Spadek libido a ciąża
Wiele kobiet w ciąży obserwuje u siebie spadek popędu seksualnego. Zazwyczaj w końcowym etapie ciąży kobiety wogóle tracą zainteresowanie seksem przez zmieniający się poziom hormonów oraz na fizyczne dolegliwości zbliżającego się porodu. Gdy brak chęci na seks w ciąży wynika z obaw o jego negatywny wpływ na płód i przebieg ciąży, warto skonsultować się z lekarzem.

Brak ochoty na seks a antykoncepcja hormonalna
Stosowanie tabletek oraz innych środków zawierających hormony może skutkować obniżeniem, a nawet zanikiem libido. W sytuacji, gdy brak ochoty na seks staje się kłopotem najlepiej poprosić lekarza o przepisanie tabletek o nieco innym składzie. Tabletki, które są odpowiednie dla jednej kobiety, innej mogą nie służyć, ponieważ organizmy kobiet różnie reagują na dany lek.

Brak ochoty na współżycie w wyniku zaburzeń seksualnych
Przyczyną braku ochoty na seks niekiedy mogą być inne zaburzenia seksualne, np. odczuwanie bólu podczas stosunku, pochwica, dyspareunia. Warto więc wybrać się do seksuologa, który pomoże w zdiagnozowaniu ewentulanych zaburzeń na tle seksulanym.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 597 441

E-mail: kontakt@seksuolodzy.org.pl

Ciekawostki, porady i wskazówki dotyczące sfery seksualnej człowieka. Wszystko o czym chcielibyście wiedzieć a boicie się zapytać.